Dandie Dinmont Terrier

Toto plemeno je vyšlechtěno na bázi starých schettlandských teriérů s visícíma ušima. Roku 1820 plemeno vyšlechtil schettlandský chovatel, farmář D. Davidson, popsaný v románu Waltra Scotta, Marmion, pod jménem Dandie Dunmont. Odtud i název plemene.
Patří mezi plemena loveckých psů. V minulosti to byl znamenitý lovec. Jeho nynější název je Dinmont terier. Odlišuje se od většiny teriérů svým dlouhým tělem, širokou lebkou s vyvinutými čelistmi, sytě černým čenichem a dlouhým rozevlátým ocasem. Hlava je mohutná, kulatá, čelo vypouklé. Je ověnčena čepičkou z měkké hedvábné srsti. Oči jsou velké a kulaté, tmavé, posazené nízko a daleko od sebe. Uši jsou přilehlé k hlavě, visící. Ocas je celkem krátký okolo 10 cm, pokrytý srstí tmavšího odstínu než na těle. Vespod srst není tak hustá, je světlejší a nevelký převis přechází ke konci ocasu.

VÝŠKA:V kohoutku 20 až 28 cm.

VÁHA:Asi 8,2 až 11 kg

Jeho srst je přibližně 5 cm dlouhá, směs hebké husté podsady a tvrdší horní srsti. Není tuhá a drátovitá. Zbarvení je pepřové nebo hořčicově žluté.

Jsou přípustné bílé chlupy na hrudníku a bílé špičky prstů. Bílé tlapy jsou nežádoucí.

CHARAKTER: Dandie Dinmont Terier je odvážný, věrný a veselý pes. Je to hravý a pracovní teriér. Je nezávislý, velmi inteligentní, odhodlaný a přítulný. Potřebuje přísné vedení. Je báječným přítelem, který těší svého pána. Je to nezávislý a šlechetný pes.

PÉČE: Má rád dlouhé procházky bez vodítka a fyzickou zátěž. Vyžaduje specefickou péči o srst.

PLEMENO:

  • CI III. - Teriéři.
  • Sekce 2 - Malí teriéři.

DSCF2544.jpg

Psi